YARDIM & BİLGİ – binbirlastik

Aracınız için en doğru lastiği seçin

Aracınız için yeni lastik satın alırken bilmeniz gereken üç şey vardır; ebat, hız endeksi ve yük endeksi. En iyi performansı yakalamak, güvenlik ve yakıt verimliliğini korumak için doğru seçimi yapmak çok önemlidir.

Neyse ki, tüm bu bilgileri bulmak kolaydır. Arabanızın sürücü kapısının içinde, yakıt kapağının içinde veya torpido gözünün içinde bulabilirsiniz. Alternatif olarak, araç belgelerinize ve lastik üreticisi spesifikasyonlarına da bakabilirsiniz.

Lastik ebadını göz önünde bulundururken izlenmesi gereken iki basit kural vardır.

İlk olarak, değiştirilen lastikler, araç veya lastik üreticisi tarafından önerilen boyut, yük endeksi ve hız değeri spesifikasyonuyla aynı olmalıdır.

İkinci olarak, değiştirilen lastikler asla orijinal teknik özelliklerden daha küçük boyutta veya farklı  yük taşıma kapasitesinde olmamalıdır.

LASTİK EBAT BİLGİLERİNİ DOĞRU OKUMAK

Tüm bu harfler ve sayılar ne anlama geliyor? 

 • 1)    Lastiğin milimetre cinsinden genişliği
 • 2)    Yanağın genişliğe göre yüzdesel olarak yükseliği
 • 3)    Radyal yapı
 • 4)    Inç olarak jant yüksekliği
 • 5)    Yük endeksi (lastiğin maksimum taşıyabileceği yük)
 • 6)    Hız endeksi (lastiğin maksimum hızı)
 • 7)    Kendinden destekli Run-flat lastik
 • 8)    Mercedes Orijinal Ekipman 
 • 9)    Kar ve çamurlu zeminler için uygundur
 • 10)   Ulaştırma Bakanlığı motorlu taşıt güvenlik standartlarına uygundur
 • 11)    Üretim haftası
 • 12)    Üretim yılı

Aracınızla birlikte verilen belgeler aracınız için önerilen lastik boyutlarını ana hatlarıyla belirtir. Uyumluluk, dış boyutlarına (çap / yuvarlanma çevresi ve genişlik) göre belirlenir ve yan duvarda standart bir lastik boyutu göstergesi olarak etiketlenir. Ayrıca, boyut; aracın hız oranı ve yük aralığı ile ilgili gereksinimlerine uygun olmalıdır. Yük endeksi ve hız endeksi birlikte binek otomobil lastiği için tam servis tanımını oluşturur.

 

Yük Endeksi

Yük endeks değeri,  iki lastik arasındaki izin verilen maksimum aks yük aralığından hesaplanan maksimum kapasitedir.


 

Hız Endeksi

Hız endeksi, bir lastik seçerken önemli bir faktördür. Lastiğin hız kapasitesi en azından aracın azami hızına eşit olmalıdır. Hız derecesi; bir lastiğin izin verilen maksimum hızını (tam yükte) ve aracınıza uygun olup olmadığını gösterir.

Doğru lastik ebadını seçme

Lastik ebat seçiminizi, araç belgelerine ve lastik üreticisi önerilerine tam olarak uyarak yapın. Kombine tekerlek ve lastik çapı doğru şekilde eşleşmezse, sürüş yüksekliği ve hız endeksi okumalarında büyük farklılıklar olabilir.

Örneğin, 17 inç çapında lastiklerin, 14 inç çapında lastiklere sahip olacak şekilde tasarlanmış bir araca takılması sürüş yüksekliğini değiştirir. Bu, otomobil gövdesinin yerden daha yüksek olacağı anlamına gelir. Ayrıca en yüksek hızda hafif bir artış olacak ve hız endeksi artık doğru olmayacaktır.

Farklı lastik boyutlarına geçiş, ancak tüm yasal gerekliliklere ve düzenlemelere, ayrıca araç, jant ve lastik üreticilerinin önerilerine uygun olarak yapılabilir. En azından, tekerlek tamamen dairesel hareket serbestliğine sahip olmalı ve lastiğin yeterli yük kapasitesine dikkat edilmelidir.

Herhangi bir araca takılan lastiklerin iç konstrüksiyonu radyal veya iki taraflı olmalıdır. Otomobiller, karavanlar ve diğer hafif ticari araçlar için karışık lastik konstrüksiyonlarının (yanlılık ve radyal olarak birlikte) takılması güvensiz ve yasadışıdır. İzin verilen tek istisna, acil durum için yedek lastik kullanılmasıdır.

Jant veya jant seçiminde aynı kurallar geçerlidir. Sürücüler, tavsiye edildiği şekilde araç üreticisi tarafından onaylanmış standart jantları veya jantları kullanmalıdır.

4 Lastikten daha az sayıda lastik değişimi

Optimum güvenlik ve performans için dört lastiğin hepsini aynı anda değiştirin. Aynı anda dörtten az lastik değiştirmek mümkün olsa da, lastik ebadına ilişkin birkaç yönerge izlemelisiniz. 

Örneğin, yalnızca bir veya iki lastiği değiştiriyorsanız, her birinin aynı boyutta olduğundan ve otomobil üreticisi tarafından belirtilenle aynı yük endeksi ve hız derecesine sahip olduğundan emin olun.

Yalnızca iki lastiği değiştirirken, her ikisini de arka akstaki tekerleklere takın. Bunun nedeni, yeni lastiklerin, özellikle ıslak yollarda çok daha iyi kavramaya sahip olması ve suda kızaklama riskini azaltmasıdır.

Araç süspansiyonunu veya şanzımanı etkileyebileceği ve lastik sırtında aşırı yıpranmaya neden olabileceğinden, yalnızca tek bir lastiğin değiştirilmesi önerilmez. Ancak yalnızca bir lastiği değiştirmek kaçınılmazsa, tek yedek lastiği en derin diş derinliğine sahip lastikle eşleştirin, ardından her ikisini de arka aksa takın.

 

Daha detaylı bilgi almak ve uzman ekibimize danışmak için;
 444 5 171